, Imieniny:
Jesteś na: Miasto partnerskie Gourin
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Gourin

Wizyta Samorządowców gminy Kamionka w partnerskim mieście Gourin we Francji.

W dniach 29 – 31 lipca br, przedstawiciele gminy Kamionka brali udział w wyjeździe studyjnym do naszego partnerskiego miasta Gourin w Bretanii we Francji. W skład delegacji weszli: Beata Kozak – sołtys wsi Stanisławów Duży, Magdalena Kabała – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Samoklęskach, Michał Olejnik, reprezentujący stowarzyszenie historyczne ze Starościna oraz Wójt gminy Kamionka Karol Ługowski.

Historia współpracy gminy Kamionka oraz miasta Gourin sięga już 10 lat, kiedy to we wrześniu 2006 roku siedzibie merostwa w Gourin, a następnie w Urzędzie Gminy w Kamionce, podpisana została deklaracja o szerokiej współpracy, wymianie doświadczeń, również tych o charakterze społecznym i realizacji wspólnych projektów. Współpraca zaprzyjaźnionych regionów w tym okresie realizowała się głównie w oparciu o coroczną wymianę młodzieży szkolnej. Rzadziej, ale jednak odbywały się wizyty samorządowców. Tegoroczna wizyta była trzecią jaką odbył nasz samorząd w Gourin.

Celem wizyty było osobiste zapoznanie się z władzami Gourin, zwłaszcza z Merem Gourin, Panem Davidem Le Soleic, poznanie specyfiki funkcjonowania samorządu we Francji, zakresem jego działalności i sposobem finansowania zadań publicznych. W ramach tej części wizyty zapoznaliśmy się ze sposobem realizowania gospodarki wodno – ściekowej, sposobem budowy i utrzymania dróg czy też funkcjonowaniem tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zapoznano nas również z planami inwestycyjnymi na kolejne lata.

Innymi zagadnieniami jakie towarzyszyły tej wizycie to aspekty społeczne. W ramach tej części wizyty odwiedziliśmy lokalną bibliotekę, gdzie zapoznaliśmy się z szeroką ofertą tej instytucji, dzienny punkt opieki nad dziećmi, jak również dom opieki nad osobami starszymi. Celem naszego wyjazdu było również nawiązanie kontaktów z działającymi organizacjami pozarządowymi na terenie Gourin, których jest 70. W efekcie, za pośrednictwem osoby koordynującej działalność tych organizacji uzyskaliśmy zapewnienie o wsparciu w ewentualnych kontaktach z tymi organizacjami, a z jedną z nich (zespołem tańca ludowego) odbyliśmy spotkanie.

Choć część pomysłów i inwestycji które poczyniło Gourin nie jest obecnie możliwe do realizacji z uwagi na sytuację budżetową naszej gminy, to zapoznanie się z nimi pokazuje Nam przed jakimi wyborami stanie samorząd w Polsce w nieodległej przyszłości, a wypracowane już tam rozwiązania mogą stać się pomocne w realizacji zadań ważnych dla mieszkańców gminy Kamionka.

Kulminacyjnym punktem naszego pobytu w Gourin było uczestnictwo w regionalnym święcie kulinarnym FETE DE LA CREPPE (święto naleśników), w którym corocznie bierze udział kilka tysięcy mieszkańców nie tylko Bretanii ale i całej Francji. Jest to regionalna potrawa serwowana na wiele sposobów w tym na słodko i na słono.

Uroczystość rozpoczęła część oficjalna, w której uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, regionalnych wraz z parlamentarzystami. Została również przedstawiona nasza delegacja, a po krótkich przemówieniach wymieniliśmy okolicznościowe upominki.

Po części oficjalnej, otworzone zostało stoisko gminy Kamionka, przy którym po raz pierwszy mieszkańcy Gourin i całej Bretanii mogli skosztować naszych przysmaków zawiezionych tam specjalnie na tę uroczystość, m. in. kilku rodzajów pierogów, czy też chleba ze smalcem. Na specjalnie przygotowanych tablicach w języku francuskim, prezentowane były historia Kamionki, obecne dokonania infrastrukturalne gminy jak i osiągnięcia naszych mieszkańców. Prezentowaliśmy również  ofertę Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, przygotowaną również w języku francuskim. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, które uwidocznione jest na załączonych zdjęciach.

A wszystko to dzięki ludziom, którzy nie szczędząc swojego czasu i pieniędzy poczynili starania, aby w sposób jak najbardziej godny reprezentować mieszkańców gminy Kamionka.

Dlatego pragnę złożyć serdeczne podziękowania dla osób które brały udział w wyjeździe, za wielkie i szczere zaangażowanie, sposób przygotowania, za to, że stali się prawdziwymi ambasadorami nie tylko naszej gminy ale i Lubelszczyzny: Pani Beacie Kozak, Pani Magdalenie Kabała oraz Panu Michałowi Olejnikowi. Ich zaangażowanie sprawiło, że nasza tam obecność będzie bardzo dobrze i na długo zapamiętana w świadomości uczestników FETE DE LA CREPPE.

Poniżej przedstawiamy fotogalerię z wizyty oraz video przedstawiające sposób w jaki bawią się bretańczycy. Życzę miłego oglądania.

                                                                                                                             Karol Ługowski

                                                                                                                             Wójt Gminy Kamionka

 

 

 

Powrót do działu tematycznego Powrót
Miasto partnerskie Gourin