, Imieniny:
Jesteś na: Kultura Biblioteka Aktualności Biblioteka Alice Munro laureatką literackiej...
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Biblioteka
Alice Munro laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013

Alice Munro laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013

Komitet Noblowski ogłosił, że tegoroczną laureatką literackiego Nobla została Alice Munro. To 13. kobieta, która dostała Nobla w tej dziedzinie. Munro to mistrzyni opowiadań, która niedawno ogłosiła, że zamierza przejść na pisarską emeryturę.

- Jest mistrzynią krótkich form. Moja ulubiona książka jej autorstwa to "Widok z Castle Rock". To hybryda, mieszanka faktów i fikcji, w której śledzi swoją rodzinną historię - mówił Peter Englund, sekretarz Akademii Szwedzkiej, który ogłosił zwycięstwo Munro.
- Większość jej opowiadań toczy się w kanadyjskim regionie Ontario, pełnym małych miasteczek i rzek. Tam znajduje swoje tematy i swoich bohaterów, wszystko, co potrzebuje do swojej prozy. Jest mistrzynią opowiadania o micie romantycznej miłości. Przywołam cytat z jednej z jej powieści: "To był cud, to była pomyłka. To było coś, o czym marzyła, ale nie to, czego chciała". Pisze o zwyczajnych ludziach i wielkich uczuciach - dodał.

Urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w Ontario. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Bohaterzy tych opowiadań, najczęściej są to kobiety, stanowią antytezę literackiej heroiczności. Znana amerykańska pisarka Cynthia Ozick nazwała Alice Munro - "naszym Czechowem”.

W Polsce ukazało się do tej pory dziewięć książek Alice Munro, w tym roku wydano jej "Drogie życie", "Miłość dobrej kobiety", "Przyjaciółkę z młodości" oraz "Taniec szczęśliwych cieni". W Polsce jej książki ukazują się nakładem m.in. W.A.B. - To jest wielka autorka, uprawiająca właściwie tylko jeden gatunek literacki, czyli opowiadania. Język jej opowiadań jest bardzo oszczędny, nie ma tam wielu ozdobników czy fajerwerków językowych, ale za tym mimo wszystko kryje się - i to jest wielki dar Munro - jakaś głębia i niezwykłe napięcie między bohaterami tych z pozoru prostych opowiadań. Powiedziałbym, że nawet jakiś egzystencjalny ból. Trzeba mieć jednak wielki talent, aby w tak krótkiej formie zmieścić swoje myśli, świat przedstawiony, postaci bohaterów. Alice Munro robi to w sposób naprawdę mistrzowski - powiedział PAP Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Literackiego.
Powrót do działu tematycznego Powrót