, Imieniny:
Jesteś na: Aktualności Odsłonięcie pomnika w Samoklęskach -...
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Aktualności
Odsłonięcie pomnika w Samoklęskach - fotogaleria

Odsłonięcie pomnika w Samoklęskach - fotogaleria

08-10-2015

            W dniu 6 października 2015 roku w Samoklęskach odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Poległych Legionistów w Bitwie pod Samoklęskami i Kamionką w 1915 roku.

             Działo się to w czasie ofensywy niemiecko-austriackiej przeciw armii rosyjskiej. Dnia 4 sierpnia 1915 roku I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wraz z 4 pułkiem piechoty wkroczyła na tereny gminy Kamionka. Walki obejmowały rozległy obszar naszej gminy. Komenda brygady znajdowała się w młynie folwarcznym w Ożarowie pod Samoklęskami. To tutaj Józef Piłsudski dnia 5 sierpnia wydał słynny rozkaz do legionistów. Kończył go słowami: „Chłopcy! Naprzód! Na śmierć czy na życie,
na zwycięstwo czy na klęski – idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania!”

            Mieszkańcy Kamionka i okolicznych miejscowości zaangażowani byli w walki
o niepodległość, zasilając poszczególne pułki. W „Boju pod Kamionką” w dniach 4-7 sierpnia 1915 roku śmierć poniosło 22 legionistów. Tą patriotyczną uroczystością oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy stracili swoje życie w walce o naszą niepodległość.

            Podczas uroczystości Pani Magdalena Kabała zaprezentowała rys historyczny ówczesnych wydarzeń. Odczytano również sławetną odezwę  Józefa Piłsudskiego do narodu polskiego zagrzewająca do zrywu narodowego. Rozkaz odczytał Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Pan Sławomir Struski.

            Odsłonięcia pomnika dokonali:

- Wójt Gminy Kamionka Pan Karol Ługowski

- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Samoklęskach Pani Beata Małyska

- Członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika – Pan Janusz Cyfrowicz

            Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa garnizonu Lublina. Poczet sztandarowy i kompanię honorową wystawił batalion dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie. W trakcie uroczystości odczytano Apel Pamięci po którym żołnierze oddali salwę honorową na cześć legionistów.

W budynku Szkoły Podstawowej w Samoklęskach  zaprezentowano  wystawę na temat Józefa Piłsudskiego oraz jego legionów. Od dnia 12 października 2015 roku wystawa udostępniona będzie w Zespole Szkół w Kamionce.

            Dziękujemy inicjatorom, wszystkim osobom zaangażowanym, darczyńcom, gospodarzom i instytucjom za społeczno-patriotyczną postawę, która przyczyniła się do budowy pomnika upamiętniającego 100 rocznicę bitwy pod Samoklęskami i Kamionką 1915 roku. Pobyt w miejscu, w którym toczyły się zaciekłe i krwawe boje o niepodległość naszej ojczyzny przywołuje bardzo wyraźnie dramatyczny fragment historii naszej gminy. Jesteśmy przekonani, że pomnik będzie znakiem naszej wielkości, naszych zwycięstw oraz porażek i miejscem świadectwa niezłomnej postawy legionistów.

Powrót do działu tematycznego Powrót