, Imieniny:
Jesteś na: Aktualności Budowa Pomnika w Samoklęskach
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Aktualności
Budowa Pomnika w Samoklęskach

Budowa Pomnika w Samoklęskach

10-09-2015

,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości

ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości

ani prawa do przyszłości’’ 

                                (Józef Piłsudski)

 

Drodzy Mieszkańcy Gminy Kamionka

                   

           W sierpniu 2015 roku minęła 100 rocznica bitwy stoczonej pod Samoklęskami i Kamionką przez żołnierzy 1-szej Brygady oraz 4 pułku piechoty legionów Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi. Legiony Piłsudskiego odegrały nie banalną rolę na drodze do odzyskania niepodległości przez nasz Naród po I Wojnie Światowej. Tym bardziej jesteśmy dumni z faktu, że tereny Gminy Kamionka i jej mieszkańcy – którzy również zasilali skład osobowy Legionów – byli świadkami tych doniosłych czynów. Mając w pamięci polską historię narodową i dokonania naszych wielkich przodków, świadomi konieczności nieustannego podtrzymywania poczucia patriotyzmu, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, podjęliśmy decyzję o budowie Pomnika Pamięci, który przyczyni się do realizacji tych wzniosłych celów.

Wyrażamy jednocześnie przekonanie, że ufundowany pomnik stanie się dla naszej społeczności miejscem kultu czynu zbrojnego Polskich Żołnierzy, refleksji nad wartością takich pojęć jak wolność i duma narodowa, wreszcie miejscem, które będzie nas po prostu jednoczyć.       

Dzięki przychylności i wsparciu lokalnych władz dla naszej inicjatywy, projektowany Pomnik usytuowany zostanie przy Szkole Podstawowej w Samoklęskach, gdzie w owych dniach przebiegał główny front bitwy.

Mając na uwadze powyższe,  Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Poległych Legionistów w Bitwie pod Samoklęskami i Kamionką w 1915 roku, zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich osób, które utożsamiają się z przyświecającymi Nam ideami, o wsparcie finansowe tej jakże ważnej inicjatywy. W naszym zamierzeniu, ufundowany pomnik, będzie wotum wdzięczności naszym przodkom, okazanym przez społeczność Gminy Kamionka, dzięki którym dziś my i nasze dzieci mogą porozumiewać się w języku polskim i żyć w wolnym kraju.

 

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się w dniu 6 października 2015 r. o godz. 12.00.

 

 

Dobrowolnych wpłat można dokonywać na konto bankowe:

 „Społeczny Komitet Budowy Pomnika ”  Samoklęski 56, 21-132 Kamionka

Nr konta:  36 8707 1029 0302 2568 2000 0001

 

 

                                                                                   Krzysztof Sienkiewicz

  Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

                                                                                 Budowy Pomnika   

Powrót do działu tematycznego Powrót