, Imieniny:
Jesteś na: Aktualności "Pochód Niepodległości" - relacja i...
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Aktualności
"Pochód Niepodległości" - relacja i zdjęcia.

"Pochód Niepodległości" - relacja i zdjęcia.

02-10-2018

Impreza została dofinansowana z projektu "Kamionka Niepodległa" realizowanego przez Fundację Animacji Lokalnej Fraktal w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

30 września 2018 roku miał miejsce kulminacyjny punkt w kalendarzu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Kamionka. Był to „Pochód Niepodległości”, który w samo południe wyruszył z Kamionki do Kozłówki, gdzie miejscem docelowym był odrestaurowany obelisk w pałacowym parku.

Pochód poprzedziła msza święta odprawiona w kościele Św. Piotra i Pawła w Kamionce. 
Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy zebrali się na ul. Kościelnej w Kamionce, by w samo południe wyruszyć do Kozłówki. Licznie zgromadzonym tego dnia mieszkańcom naszej gminy asystowały poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne (w tym grupa „Ćwieki” ze Starościna), koła łowieckie. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Lubartowa.

Kiedy biało-czerwony pochód dotarł do odrestaurowanego obelisku z 1928 roku upamiętniającego 10  rocznicę odzyskania niepodległości, odbyła się bardzo symboliczna i zarazem krótka część oficjalna. Odsłonięcia pomnika dokonała Inka Zamoyska. Po poświęceniu pomnika przez ks. Piotra Jastrzębskiego, delegacje złożyły kwiaty, po czym wszyscy udali się na teren Muzeum.
Warto dodać, że na odrestaurowany pomnik, pracownicy Urzędu uzyskali dofinansowanie po pozytywnym zaopiniowanym wniosku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na terenie Muzeum Zamoyskich odbył się piknik, gdzie zaprezentowali się uczniowie szkół z terenu naszej gminy oraz grupa teatralna „Ogniwo”.

Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia nadane przez Prezydenta RP.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał pośmiertnie Kazimierz Wierzchoń.

Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali Lech Benet, Sławomir Dudziak oraz Maria Kabała.

Wydarzenie o którym mowa, odbyło się dzięki zaangażowaniu i po raz kolejny już świetnej współpracy pomiędzy: pracownikami Urzędu Gminy w Kamionce, Gminnego Ośrodka Kultury, Biblioteki Publicznej w Kamionce, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu naszej gminy oraz Zespołu Szkół w Kamionce, Szkoły Podstawowej w Samoklęskach i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Organizatorzy serdecznie dziękują za wniesiony wkład i pomoc w organizację tej uroczystości. Serdecznie dziękujemy naszym Mieszkańcom, którzy tak licznie (szacuje się, że było około 400 osób) uczestniczyli w tym biało-czerwonym pochodzie.

To symboliczne, piękne i zarazem wzruszające wydarzenie z pewnością na długo zapisze się w pamięci każdego z Mieszkańców, jak również na kartach historii naszej gminy.

Wydarzenie było organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. J.I. Kraszewskiego w Kamionce. Projekt został objęty dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - interwencje 2018".

Dziękujemy!!! 

Foto: Z. Sienkiewicz.

Powrót do działu tematycznego Powrót