, Imieniny:
Jesteś na: Kultura Biblioteka Swietłana Aleksijewicz laureatką...
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Biblioteka
Swietłana Aleksijewicz laureatką Nagrody Nobla

Swietłana Aleksijewicz laureatką Nagrody Nobla

Swietłana Aleksijewicz, 14. kobieta nagrodzona literackim Noblem, została doceniona "za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach". Na wieść o nagrodzie powiedziała tylko jedno słowo: "Fantastycznie".

Już dawno nie było tak zdecydowanego faworyta do literackiego Nobla. Aleksijewicz urodziła się w 1948 r. w Stanisławowie, później z rodziną przeniosła się na Białoruś. Pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka. Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.
 

Jej książki są wciąż zabronione na Białorusi. - Choć ostatnio Łukaszenka romansuje z Europą, więc do księgarń w Mińsku trafił pięciopak moich książek w języku rosyjskim, z czego ostatnią jest "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - mówiła "Wyborczej" w kwietniu. - Kosztuje jednak tyle, co trzy pensje nauczycielskie.

Swietłana Aleksijewicz otrzyma 8 mln koron szwedzkich (1,1 mln dolarów), dyplom i medal. Ceremonia wręczenia w grudniu.
Powrót do działu tematycznego Powrót