, Imieniny:
Jesteś na: Kultura Biblioteka Aktualności Biblioteka ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Gmina
Gmina
Turystyka
Turystyka
Inwestycje
Inwestycje
Biblioteka
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopad - Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. To historia, a jak jest dzisiaj?
Nasze misie, miśki, misiaczki
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia. Zapraszam do obejrzenia galerii słynnych misiów….

Kubuś Puchatek – wymyślony w 1926 roku przez  brytyjskiego pisarza A. A. Milne’a.                 To niedźwiadek o małym rozumku, którego znają i kochają dzieci na całym świecie. Wszystkie postaci z książki pt. „Kubuś Puchatek” oraz „Chatka Puchatka” prezentują odmienne typy osobowości - Kubusiowi przypadła rola flegmatyka. Mimo to zyskał on wiele sympatii, a kiedy firma Disney zyskała prawa do wydawnicze stał się znany na całym świecie. Niewielu wie, że pierwowzorem sympatycznego misia była niedźwiedzica należąca do kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Dlatego też początkowo miał on być płci żeńskiej.

Uszatek – tytułowy bohater telewizyjnego serialu animowanego pt. Miś Uszatek. Powstała 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Dla wielu z nas jest ponadczasowym symbolem dobranocki. Dzisiejsi rodzice byli usypiani przez jego kołysankę:
Pora na dobranoc, 
bo już księżyc świeci. 
Dzieci lubią misie, 
misie lubią dzieci.

Postać Uszatka pojawiała się już wcześniej w książkach dla dzieci, jednak niebywałą popularność i sympatię przedszkolaków zdobyła jako bohater telewizyjny. Uszatek jest pluszowym misiem z oklapniętym uszkiem. Jest odpowiedzialny, stateczny i rozważny, choć zdarza mu się popełniać błędy – jak każdemu.



Colargol – choć postać tę stworzyła francuska pisarka Olga Puchine w latach 50 XX w, Polacy znają Colargola jako bohatera serii 52 filmów kukiełkowych pt.”Przygody Misia Colargola”, wyprodukowanych w latach 1967–1974 przez wytwórnię filmową Se-ma-for. Niedźwiadek jest nieco roztargniony, myśli przede wszystkim o zabawie i marzy o tym, by śpiewać. Z pomocą ptaków udaje mu się zrealizować to marzenie, co stanowi początek jego barwnych przygód. Bajka jest bardzo pogodna, wolna od jakiejkolwiek agresji, pouczająca. Nic więc dziwnego, że zdobyła uznanie nie tylko w Polsce, ale i we Francji, w Stanach, Anglii i Kanadzie.



Yogi - zadebiutował w 1958 roku jako drugoplanowa postać w serialu pt. „Pies Huckleberry”. Tak spodobał się widzom, że w 1961 roku niedźwiedź otrzymał swój własny serial pt. „Miś Yogi”. Ostatecznie stał się głównym bohaterem siedmiu seriali na przestrzeni 30 lat. Yogi jest mieszkańcem parku Jellystone, całymi dniami usiłuje zdobyć jedzenie przynoszone w koszach piknikowych przez turystów i przysparza problemów strażnikowi parku.


Paddington – dzieło angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda. Brunatny niedźwiadek powstał w latach 70’ i stał się bohaterem 14 książek oraz filmów animowanych. Ta przemiła postać pochodzi z Peru, jednak los pokierował ją do Londynu, gdzie wiedzie pełne przygód życie. Paddington jest dobry, miły i grzeczny, uwielbia marmoladę, a na głowie zawsze nosi kapelusz, który jest jego znakiem rozpoznawczym.
 

Troskliwe Misie – stworzenia, które powstały w 1981 roku w firmie American Greetings. Stały się bohaterami serialu animowanego produkcji amerykańsko-kanadyjsko-francuskiej. Każde z tych małych i uroczych stworzonek cechowało się pewną umiejętnością, która była wyrazem troski. Ich misją jest szerzenie życzliwości, którą realizują przy okazji spotkań z dziećmi.


Gumisie – to misiopodobne stworki z animowanego serialu Disney’a, tworzonego w latach 1985-1991. Gumisie zamieszkują średniowieczny las, gdzie spotykają ogry, trole, smoki i rycerzy. O ich sile stanowi tajemny napój z gumi-jagód, dzięki któremu stają się szybkie i skoczne. Piosenkę tytułową polskiej wersji językowej serialu śpiewał Andrzej Zaucha.


Kung-fu Panda/mój przyjaciel niedźwiedź/Sezon na misia – to bohaterowie nowszych produkcji Disney’a. Główni bohaterowie są pełni humoru, przeżywają ciekawe przygody i budzą niewątpliwą sympatię widzów, jednak nie ma co kryć – nie dorastają do pięt misiom pokroju Uszatka lub Puchatka.











Powrót do działu tematycznego Powrót